فرهنگ و اجتماع

تفاهم‌نامه ترمیم بالاحصار کابل و ساخت پارک باستان‌شناسی آن امضا شد

تفاهم‌نامه‌ همکاری برای ترمیم دیوارها و ساختمان‌های بالاحصار کابل و ایجاد پارک باستان‌شناسی در ساحه بالاحصار بین وزارت اطلاعات و فرهنگ و نهاد خدمات فرهنگی بنیاد آقاخان امضا شد.

این تفاهم‌نامه از سوی محمدطاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و اجمل میوندی، رییس نهاد خدمات فرهنگی بنیاد آقاخان روز یک‌شنبه، سوم حوت امضا شده است.

براساس این تفاهم‌نامه، نهاد خدمات فرهنگی بنیاد آقاخان دیوارها و ساختمان‌های بالاحصار کابل را ترمیم و استحکام کاری می‌کند و هم‌چنان پارک باستان‌شناسی و تفریحی آن را می‌سازد.

محمدطاهر زهیر در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفته است که بالاحصار کابل قدمت پنج هزار ساله دارد و در گذشته مرکز شاهان کشور بوده است.

به گفته او، بالاحصار کابل یکی از بناهای مهم تاریخی برای افغانستان است و مدت ۲۰ سال مرکز قدرت و سلطنت ظهیرالدین بابرشاه بود.

زهیر توضیح داد که پنج نقطه در کشور شاه‌نشین و مهم بوده است که شامل مناطقی در کابل، بلخ، قندهار، غزنی و بگرام می‌شود.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این مراسم هم‌چنان از پروژه‌های بنیاد آقاخان در باغ چهلستون، باغ علم گنج (ماشین خانه کابل)، منارپنجم هرات که کار استحکام آن به زودی آغاز می‌شود و هم‌چنان بالاحصار کابل سپاس‌گزاری کرده است.

اجمل میوندی در این مراسم گفته است که بنیاد آقاخان از سال ۲۰۰۲ میلادی تاحال در بخش ترمیم، استحکام، مرمت و حفاظت آبده‌های تاریخی و میراث‌های فرهنگی همکاری خود را آغاز کرده است.

گفتنی است که چندی پیش ارگ ریاست جمهوری از امضای تفاهم‌نامه‌ای بین سفارت هند و بنیاد آقاخان برای بازسازی بالاحصار کابل خبر داده بود. این تفاهم‌نامه در سوم سنبله امسال در ارگ امضا شد. طبق تفاهم‌نامه، هند هزینه بازسازی بالاحصار کابل را پرداخت می‌کرد و امور بازسازی آن را بنیاد آقاخان به پیش می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا