افغانستانفرهنگ و اجتماع

کمیسیون مستقل حقوق بشر: وضع محدودیت بر آزادی کودکان، خلاف قانون حمایت از حقوق کودک است

کمیسیون مستقل حقوق بشر در واکنش به ممنوعیت ترانه‌خوانی دختران بالای دوازده سال، گفته است که ایجاد هرنوع محدودیت بر حقوق و آزادی کودکان، خلاف اصول حقوق بشر و قانون حمایت از حقوق کودک است.

این کمیسیون روز پنج‌شنبه، بیست‌ویکم حوت، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که حق آموزش، آزادی بیان و دسترسی به مهارت‌های هنری، از حقوق اولیه و اساسی کودکان، بدون تبعیض مبتنی بر سن و جنس، است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افزوده است که همه کودکان دختر و پسر می‌توانند از حقوق‌شان به طور مساویانه و آزادانه در محدوده قوانین استفاده کنند.

این کمیسون تأکید کرده است که ایجاد هر نوع محدودیت بر حقوق و آزادی‌های کودکان، خلاف اصول عمومی حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودک و قوانین ملی افغانستان، به‌ ویژه قانون اساسی و قانون حمایت از حقوق کودک است.

این کمیسیون ابراز امیدواری کرده است که تصمیم وزارت معارف جهت خودداری از اشتراک کودکان در نشست‌ها و برنامه‌های عمومی، تجلیل و پذیرایی، در راستای حمایت از اصول آزادی، برابری و حفظ منافع علیای کودکان باشد و ترویج‌کننده تبعیض جنسیتی نباشد.

این در حالی است که وزارت معارف روز چهارشنبه با نشر اعلامیه‌ای اشتراک و خواندن ترانه توسط دختران بالای سن دوازده را ممنوع کرد. این وزارت گفته است، از آن‌جایی که حجم درس در دوره‌های متوسطه و لیسه زیاد است و وقت دانش‌آموزان برای اشتراک در محافل عمومی برای ترانه‌خوانی هدر می‌رفت، این تصمیم را گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا