افغانستاناقتصادی

دادستانی کل سه مقام برحال و پیشین حکومت را به اختلاس متهم کرد

محمدهمایون قیومی سرپرست پیشین وزارت مالیه و عضو تدارکات ملی، شادمحمد سرگند مشاور ارشد رییس‌جمهور در امور زیربنا و رویا رحمانی سفیر افغانستان در امریکا از سوی دادستانی ابتدایی ملکی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری به اختلاس متهم شده‌اند.

در صورت دعوای دادستان دادستانی ابتداییه ملکی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری که به دادگاه ابتداییه جرایم سنگین مرکز عدلی و قضایی فرستاده شده، آمده است که این افراد در قضیه‌ی ساخت یک دیوار ۷۰ متری سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم واشنگتن به اختلاس ۷۱۹۲۲۰ دالر امریکایی متهم شناخته شده‌اند.

طبق این صورت دعوا که در دسترس روزنامه اطلاعات روز نیز قرار گرفته، شش شرکت داووطلب ساخت دیوار سفارت افغانستان در واشنگتن بوده‌اند.

پایین‌ترین نرخ پیشنهادی از سوی شرکت CITADEL مبلغ ۸۶۰ هزار دالر امریکایی بوده و بالاترین نرخ نیز با مبلغ پنج میلیون و ۶۶۰ هزار دالر امریکایی از سوی شرکت CLARK پیشنهاد شده بوده است.

با این حال، در صورت دعوای دادستان این پرونده آمده است که قرارداد ساخت این دیوار درحالی که به‌صورت مجموعی ۲۲.۸۶ متر بوده، نه ۷۰ متر، با شرکت KOCON به مبلغ یک میلیون و ۶۳۴ هزار دالر امریکایی امضا شده است که تفاوت پولی آن مبلغ ۷۱۹۲۲۰ دالر امریکایی بوده است.

دادستان در این صورت دعوا از هیأت قضایی دادگاه ابتداییه رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری خواسته است تا افراد متهم را در پیوند به اختلاس ۷۱۹۲۲۰ دالر امریکایی محکوم به مجازات کند.

خبر ساخت دیوار سفارت افغانستان در واشنگتن با هزینه‌ی گزاف در ماه سرطان سال گذشته‌ی خورشیدی رسانه‌ای شد. این خبر واکنش‌های گسترده را در داخل افغانستان به دنبال داشت. سفارت افغانستان در آن زمان ادعاهای اختلاس در ساخت دیوار این سفارت را رد کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا