تحلیل ها
موضوعات داغ

طراح اصلی حکومت بعد از صلح کیست؟

آمریکا چندی قبل پیش نویس طرح حکومت انتقالی صلح را با رهبران حکومت و سیاسیون افغانستان شریک ساخت، در آن طرح روی سه محور صحبت شده بود و صلاحیت بحث روی جزئیات حکومت داری را واگذار به حکومت و سیاسیون افغانستان کرده بود.
اما در آن زمان با رسانه ی شدن نامه ی وزیر خارجه ی آمریکا که به قول امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری لحن آمرانه داشت، طرح حکومت بعد از صلح را تحت شعاع قرار داد و در فضا های مجازی که در این اواخر بیشتر جهت دهنده تصامیم حکومت و سیاسیون شمرده میشود، کمتر در مورد اش ابراز نظر و گزاره نویسی صورت گرفت.

شورای عالی مصالحه ملی در اولین واکنش اش طرح آمریکا را بصورت جانبی پذیرفت ولی نظریات حکومت، سیاسیون، مردم و نهاد های جامعه مدنی افغانستان را در زمینه طرح آمریکا مهم دانسته و روند شریک سازی طرح آمریکا با فیگور های ذکر شده را آغاز کرد که بعد از جمع آوری نظریات و با ایجاد کمیته توحید نظریات در زمینه طرح آمریکا و سایر طرح ها بخاطر حکومت بعد از صلح، جلسات متعدد برگزار نمود. به قول منابع: ۷۳ فیصد کسانی که در این نظر سنجی سهم گرفتند خواهان حکومت انتقالی، ۱۷ فیصد خواهان حکومت غیر متمرکز، ۷ فیصد خواهان ادامه همین حکومت، سه فیصد نظر ممتنع دادند.

اما این پایان کار نیست، رئیس جمهور طرح جداگانه ی دارد که شامل سه بخش میشود و هفت حزب مطرح کشور نیز دارای طرح جداگانه ی می باشند. همایون جریر نماینده حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در صبحت با رسانه ها، ضمن انتقاد از شورای عالی مصالحه ملی گفته است: احزاب سیاسی طرح جامع تهیه کرده اند که تمام جوانب حکومت داری را در بر میگیرد و با همین طرح خویش به نشست استانبول اشتراک می نمایند.

اما شورای عالی مصالحه ملی میگوید: تمام طرح ها جهت توحید به این شورا مواصلت کرده است و طرح که از آدرس این شورا به نشست استانبول برده میشود نظریان تمام سیاسیون و طرح تمام طراحان در نظر گرفته شده است.
دکتر عبدالله عبدالله در نشست کمیته توحید دیدگاه ها در زمینه حکومت بعد از صلح گفته بود: طرح رئیس جمهور به گونه ی رسمی به این شورا مواصلت کرده است و در طرح که قرار است بعد از تهیه به تصویب کمیته رهبری شورای عالی مصالحه برسد بخش های طرح رئیس جمهور را نیز شامل خواهد بود.
با این حال سوال اساسی که باید پاسخ داده شود این است که: طراح اصلی کیست؟

به باور نویسنده، آمریکا که پیش قدم تر از همه شده است، هیچگاه نمی خواهد طرح جدا بافته از طرح خودش در نشست استانبول مورد بحث باشد، صلاحیت سیاست مداران و حتی حکومت در زمینه جزئیات طرح است که یکی از گزینه ها را که یا مدل ریاستی و یا صدارتی را بپذیرند، با پذیرفتن یک مدل در زمینه جزئیات آن نظریات خویش را در چارچوب یک طرح ضمنی با طرح آمریکا به نشست استانبول مطرح نمایند. پس طراح اصلی حکومت بعد از صلح افغانستان برخلاف غیرت افغانی و تاریخ پنج هزار ساله آمریکا خواهد بود و این حکومت شاید زمینه تغییر در ساختار را ایجاد نماید ولی صلحی که در آن جنگ نباشد هیچگاه به میان نخواهد آمد.

نویسنده: ضیاء الحق فیروز کوهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا