افغانستاناقتصادی

کار ساخت ۴۴ بند بزرگ آب در ماه ثور آغاز می‌شود

نظام خپلواک، سخنگوی اداره‌ی ملی تنظیم امور آب، می‌گوید که قرارداد این بندها در ماه ثور امضا و کار آن‌ها به نوبت آغاز خواهد شد.

مسئولان اداره‌ی ملی تنظیم امور آب، می‌گویند که قرار است در ماه ثور سال روان، کار ساخت ۴۴ بند آبیاری و تولدت برق، در ۲۱ ولایت افغانستان آغاز شود.

نظام خپلواک، سخنگوی اداره‌ی ملی تنظیم امور آب، می‌گوید که قرارداد این بندها در ماه ثور امضا و کار آن‌ها به نوبت آغاز خواهد شد.

به گفته‌ی او، این بندها که بیشتر از ۶۰۰ میلیون دالر هزینه دارد، ۱۲۰۰ میلیون متر مکعب آب را ذخیره می‌کند و با استفاده از آن، ۹۷ میگاوات برق تولید خواهد شد.

آقای خپلواک، می‌افزاید که با استفاده از این بندها، حدود ۳۲۰ هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری شده و برای صدها هزار شهروند افغانستان زمینه‌ی کاری فراهم خواهد شد.

او می‌گوید که در حال حاضر، کار ساخت ۱۳ بند آب در کشور جریان دارد و قرار است به زودی کار بند آب شورابک در بدخشان و بند آب شاه و عروس در کابل تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شود.

سخنگوی اداره‌ی ملی تنظیم امور آب، می‌گوید که در حال حاضر، کار روی بند‌های کجکی در هلمند، بخش‌آباد در فراه، مچلغو در پکتیا، سلطان در غزنی، توری در زابل، پلتو در پکتیکا، شاه و عروس در کابل، پاشدان در هرات، شورابک در بدخشان و بند‌های سرآب و شفلوغ در ولایت ارزگان جریان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا