فرهنگ و اجتماع

امیر علی‌شیر نوایی پیوند دهنده‌ی کشورهای منطقه است

نشست بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی، با حضور مهمانان داخلی و خارجی روز چهارشنبه، هژدهم حمل، در هرات گشایش یافت. در نخستین روز این همایش بین‌المللی سه روزه، رییس جمهور غنی از طریق ویدیو کنفرانس و مهمان داخلی و خارجی درباره شخصیت و جایگاه امیر‌ علی‌شیر نوایی صحبت کردند و او را پیوند دهنده‌ی فرهنگ‌ها بین کشورهای منطقه خواندند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور ضمن سپاس‌گزاری از اشتراک شماری از دانش‌مندان نوایی‌شناش از کشورهای منطقه، نقش فرهنگ را در توسعه روابط اقتصادی و سیاسی موثر خواند و گفت برگزاری چنین برنامه‌ها می‌تواند موجب هم‌گرایی منطقه‌ای شود.

رییس جمهور از امیر علی‌شیر نوایی، به عنوان یک دانش‌مند بزرگ یاد کرد و نقش هرات را به عنوان شهری که در شکل‌گیری شخصیت این دانش‌مند کمک کرده ارزنده خواند.

محمداشراف غنی گفت که آثار امیرعلی‌شیر نوایی به دو زبان ترکی و پارسی دری نگاشته شده و پیوند زبان ترکی و پارسی دری ناگسستنی است.

هم‌چنان مقام‌های ارشد جمهوری اوزبیکستان روابط دو کشور را دوستانه عنوان می‌کنند و تاکید کردند که برای گسترش آن تلاش خواهند کرد.

عصمت ارگشوف، نماینده ویژه رییس جمهور اوزبیکستان در امور افغانستان، در نشست بازخوانی اندیشه‌های امیرعلی‌شیر نوایی گفت که به زودی کشورش روابط تجارتی را با ولایت هرات آغاز می‌کند و کنسولگری کشورش در هرات فعال خواهد شد.

او می‌افزاید که کنسولگری اوزبیکستان در هرات، به درخواست سید وحید قتالی، والی هرات گشایش خواهد یافت.

نماینده ویژه رییس جمهور اوزبیکستان تأکید می‌کند که هم اکنون کنسولگری این کشور در شهر مزار شریف فعالیت دارد و هرات هم برای‌شان بیگانه نیست و هرات را وطن دوم خود می‌داند. او آرزو دارد که فرهنگیان دو کشور اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی را به نسل جوان آموزش دهند و از آثار ارزش‌مند این دانش‌مند بزرگ استفاده کنند.

در نخستین روز نشست بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی، کتاب پنج جلدی خمسه او که به ابتکار رییس جمهوران افغانستان و اوزبیکستان به چاپ رسیده است نیز در اختیار برگزارکننده‌گان این مراسم گذاشته شده تا در روزهای بعدی آن را برای مهمانان داخلی و خارجی توزیع کنند.

شب نخست این سمپوزیم شب فرهنگی خواهد بود که این بزم فرهنگی با حضور مهمانان داخلی و خارجی در ارگ باستانی هرات با موسیقی خراسانی و شعرخوانی برگزار می‌شود.

روز دوم به گشایش نمایشگاه صنایع دستی و آثار هنری متعلق به دوره‌ی تیموریان اختصاص داده شده است و در صحن اداره اطلاعات و فرهنگی هرات تا روز پایانی این سمپوزیم که روز جمعه، بیستم حمل خواهد بود ادامه می‌یابد. روز پایانی این نشست بین‌المللی، روز گردش‌گری خواهد بود که مهمانان داخلی و خارجی از جاذبه‌های باستانی و تاریخی ولایت هرات دیدن می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا