افغانستانجهانسیاست

در آستانه‌ی برگزاری نشست استانبول، رییس‌جمهور ترکیه با نخست‌وزیر پاکستان تلفنی صحبت کرد

در آستانه‌ی برگزاری نشست استانبول در مورد صلح افغانستان، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان تلفنی صحبت کرده است.

در اعلامیه‌ی دفتر نخست‌وزیر پاکستان آمده است که این تماس روز گذشته (پنج‌شنبه، ۲۶ حمل انجام شده و دو طرف در مورد موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای، از جمله روند صلح افغانستان صحبت کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده است که عمران خان بر اهمیت حل و فصل مسأله‌ی افغانستان از راه مذاکرات سیاسی و قبل از خروج برنامه‌ریزی‌شده‌ی نیروهای امریکایی از افغانستان، تأکید کرده است.

طبق این اعلامیه، نخست‌وزیر پاکستان به رییس‌جمهور ترکیه گفته است که کشورش از توافق صلح ایالات متحده‌ی امریکا با طالبان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به‌طور کابل پشتیبانی و آن‌را تسهیل کرده است.

براساس گفته‌های عمران خان، مذاکرات بین‌الافغانی فرصت تاریخی‌ای را فراهم کرده است که رهبران افغان باید برای دست‌یابی به یک توافق سیاسی فراگیر و همه‌جانبه از آن استفاده کنند.

در بخشی از اعلامیه آمده است که نخست‌وزیر عمران خان ضمن قدردانی از نقش ترکیه، همچنان گفته است که پاکستان به پشتیبانی همه‌جانبه از تلاش‌ها برای دست‌یابی به صلح و ثبات پایدار در افغانستان ادامه خواهد داد.

براساس اعلام وزارت خارجه‌ی ترکیه، نشست استانبول قرار است در ۲۴ ماه جاری میلادی (اپریل) برگزار شود.

گروه طالبان اما اعلام کرده است که تا زمان خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، در هیچ نشستی که در آن در مورد افغانستان تصمیم گرفته شود، شرکت نمی‌کند.

طبق توافق‌نامه‌ی دوحه که میان امریکا و طالبان امضا شده، اول ماه می به‌عنوان آخرین مُهلت خروج نیروهای خارجی از افغانستان تعیین شده است، اما امریکا و ناتو اعلام کرده‌اند که روند خروج با حدود پنج ماه تأخیر، تا ۱۱ سپتامبر کامل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا