افغانستاناقتصادی

افغانستان و ترکمنستان برنامه‌ی امنیتی خط لوله‌ی گاز تاپی را امضا کردند

دفتر شورای امنیت ملی از امضای برنامه‌ی امنیتی خط لوله‌ی گاز تاپی با ترکمنستان خبر داده است.

در خبرنامه‌ی دفتر شورای امنیت ملی آمده است که این برنامه‌ی امنیتی روز گذشته (پنج‌شنبه، ۲۶ حمل) توسط عبادالله عباد معاون مشاور امنیت ملی افغانستان و محمد متیراث آمانوف مدیر عامل تاپی از جانب ترکمنستان، امضا شده است.

به نقل از خبرنامه، برنامه‌ی امنیتی تاپی از انتقال گاز ترکمنستان به جنوب آسیا که یک پروژه‌ی بزرگ انرژی چندکشوری است، حفاظت و ثبات را در منطقه تقویت می‌کند.

به‌گفته‌ی شورای امنیت ملی، تاپی پروژه‌ی مهم افغانستان است که با سیاست ادغام و امنیت منطقه‌ای، بازی‌گران مهم منطقه، از جمله هند و پاکستان را می‌تواند در راستای منافع مشترک متحد کند.

کار پروژه‌ی تاپی در افغانستان در ماه حوت سال ۱۳۹۶ آغاز شده بود. از آن زمان تا کنون کارهای سروی تخنیکی، سروی ماین‌پاکی و سروی زمین‌های مسیر پروژه صورت گرفته است.

از طریق خط لوله گاز تاپی، سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز انتقال داده می‌شود. افغانستان از این رهگذر سالانه بیش از ۴۰۰ میلیون دالر عاید به‌دست خواهد آورد.

خط لوله گاز تاپی با ظرفیت انتقال ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز، حدود ۱۸۱۴ کیلومتر طول دارد. ۸۱۶ کیلومتر این خط لوله گاز در خاک افغانستان از ولایت‌های هرات، قندهار، هلمند، فراه و نیمروز می‌گذرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا