جهانسیاست

عباس ستانکزی: به زودی هفت هزار زندانی طالبان آزاد خواهند شد

شیرعباس ستانکزی، معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که به زودی هفت هزار زندانی این گروه از زندانی‌های دولت افغانستان آزاد خواهند شد.

وی در یک پیام توییتری به روز (یک‌شنبه، ۵ ثور) گفته است که علاوه از رهایی هفت هزار زندانی طالبان، رهبران این گروه نیز از فهرست سیاه سازمان ملل متحد خارج می‌شوند.

هر چند معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر جزئیات بیشتری در مورد این گفته‌های خود ارایه نکرده است، اما گمان می‌رود این گروه در ازای تاخیر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان این درخواست را مطرح کرده باشد.

در همین حال حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور در یک نشست خبری به روز شنبه هفته جاری با اشاره به رهایی زندانیان طالبان از زندان‌های دولت افغانستان، گفته بود که بیشتر این زندانی‌ها قاچاقبر بودند.

آقای محب افزود که اگر طالبان خواهان رهایی افراد خود از بند دولت افغانستان هستند، باید فهرستی را ارایه کنند که در آن قاچاقبران شامل نباشند.

بسیاری این گفته‌های مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور را به نوعی جراغ سبز حکومت در مورد رهایی زندانیان طالبان از بند دولت عنوان کردند.

اما پیش از این امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری با انتقاد از رهایی زندانیان طالبان از زندان‌های دولت افغانستان، گفته بود که این یک اقدام اشتباه بود.

وی تصریح کرده بود که بیشتر زندانی‌های رها شده طالبان علی‌رغم تعهدشان مبنی بر عدم بازگشت به میدان‌های جنگ، دوباره به صفوف نبرد گروه طالبان پیوسته‌اند.

به باور آقای صالح، پس از رهایی بیش از پنج هزار زندانی طالب از بند دولت، میزان حملات و خشونت‌های این گروه به شدت افزایش یافته است و دلیل آن نیز پیوستن دوباره این افراد به صفوف طالبان ‌اند.

معاون نخست رئیس‌جمهور تاکید کرده بود که دولت افغانستان دوباره این اشتباه را مرتکب نخواهد شد و زندانیان باقی مانده طالبان را آزاد نخواهد کرد.

این در حال است مه طالبان همواره خواهان رهایی تمام زندانی‌های خود از بند دولت افغانستان شده‌اند. به گفته این گروه، آزادی تمام زندانی‌های طالبان بخشی از توافق‌نامه صلح این گروه با وشنگتن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا