افغانستانجهانفرهنگ و اجتماع

هشدار سازمان جهانی مهاجرت به موج جدید آوارگان در افغانستان

به گزارش خبرگزاری هُدهُد، سازمان بین الملی مهاجرت اعلام کرد: در کمتر از یک دهه اخیر سه میلیون افغان از کشورشان مهاجرت کرده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت (آی او ام) اعلام کرد: یافته‌های این سازمان نشان می‌دهد که از آغاز سال ۲۰۱۲ میلادی تا پایان سال ۲۰۲۰، سه میلیون و بیست و دو هزار افغان از این کشور مهاجرت کرده اند و حدود چهار میلیون و دویست هزار مهاجر افغان به کشورشان بازگشته اند.
این درحالی است که با تشدید جنگ و درگیری در افغانستان به ویژه در شهر‌های بزرگ، بار دیگر موج جدیدی از مهاجرت افغان‌ها به خارج آغاز شده است. گسترش جنگ در نقاط مختلف افغانستان، شهروندان این کشور را نگران کرده است و همه روزه بسیاری از شهروندان این کشور به دنبال خروج از کشورشان هستند.
همزمان با بدتر شدن وضعیت امنیتی در افغانستان موج تازه‌ای از مهاجرت غیرقانونی به ترکیه آغاز شده است. هرچند آمار دقیقی از شمار این مهاجران در دست نیست، اما گفته می‌شود در ماه‌های اخیر صد‌ها تن از شهروندان افغانستان با عبور از مرز‌های ترکیه به گونه غیرقانونی وارد این کشور شده‌اند.
این افراد با پشت سر گذاشتن خطرات بی‌شمار و ساعت‌ها پیاده‌رویی در راه‌های دشوارگذار وارد خاک ترکیه می‌شوند.
خروج نیروهای خارجی از افغانستان  به ویژه خروج شتاب زده آمریکا  و پیشروی های گسترده طالبان در هفته‌های اخیر نگرانی‌ها از احتمال بدتر شدن وضعیت امنیتی در ماه‌های آینده در این کشور را بیشتر ساخته است.
براساس آمار‌هایی که از سوی سازمان ملل متحد منتشر شده تنها در سه ماه اول سال جاری میلادی نزدیک به بیست هزار غیرنظامی قربانی خشونت‌ها در افغانستان شده‌اند.
در کنار کشور‌های همسایه مثل ایران و پاکستان، ترکیه هم از مقاصد اصلی برای پناهجویان افغان به شمار می‌آید. اما سفر از افغانستان تا ترکیه به طور غیرقانونی کار ساده‌ای نیست. رحیم الله بیگی (مهاجر) می‌گوید پس از رهایی از دست گروه‌های تندرو در خاک پاکستان، وارد خاک ایران شده و از آنجا با ده‌ها تن دیگر و به کمک قاچاقچیان انسان به سمت ترکیه حرکت کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا